Fotovita
Słońce to źródło życia i energii. Jego brak powoduje zaburzenia podstawowych procesów fizjologicznych u człowieka. Jesienią i zimą, gdy niedostatek słonecznego światła jest szczególnie dotkliwy, u wielu ludzi pojawiają się objawy sezonowej depresji (po angielsku SAD, czyli Seasonal Affective Disorder). Depresjasezonowa dotyka co osiemnastego dorosłego człowieka, aż 80 proc. cierpiących z powodu braku światła to kobiety. Dwie trzecie dotkniętych chorobą nawet nie wie co im dolega.
Zalety fototerapii:
- zapobiega zimowej depresji
- usuwa złe samopoczucie, apatię, uczucie smutku i lęk
- pomaga w walce z bezsennością
- pomaga w walce z okresową bulimią
- łagodzi objawy zespołu na-pięcia przedmiesiączkowego
- jest tańsza od farmakoterapii
- jest bezpieczna, można ją stosować nawet u kobiet w ciąży i podczas karmienia
- nie powoduje skutków ubocznych
Leczenie światłem jest bezbolesne i nie niesie ze sobą niebezpieczeństwa poparzenia skóry, ponieważ lampy nie emitują promieniowania ultrafioletowego.
Objawy niepożądane, jak podrażnienie oczu czy ból głowy, występują sporadycznie i dają się łatwo wyeliminować poprzez skrócenie czasu naświetlania i zwiększenie odległości od źródła światła.
Naświetlanie należy rozpocząć natychmiast po zaobserwowaniu pierwszych objawów depresji sezonowej lub na tydzień przed zmianą czasu z letniego na zimowy. Fototerapię powinno stosować się dwa razy dziennie: rano i wczesnym wieczorem (co najmniej na dwie godziny przed snem).
Zaleca się, aby każdy seans trwał od 30 do 60 minut. Pacjent powinien siedzieć w odległości około pół metra przed lampą i co chwila spoglądać w światło.