Oprawy bakteriobójcze
Stosowanie lamp bakteriobójczych jest jedną z najskuteczniejszych metod dezynfekcji. Urządzenia te emitują promieniowanie UV-C o długości fali 253,7 nm. Promieniowanie to ma najsilniejsze właściwości biobójcze i nieodwracalnie dezaktywuje bakterie, wirusy, pleśnie, grzyby oraz wszelkie inne drobnoustroje.
Ze względu na dużą skuteczność działania lampy bakteriobójcze wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie wymagana jest sterylność, a od czystości mikrobiologicznej zależy jakość usług oraz bezpieczeństwo pacjentów i personelu.
Zastosowania:
- szpitale (bloki operacyjne, gabinety zabiegowe, gabinety opatrunkowe, sale chorych, izby przyjęć, izolatki, brudowniki
- przychodnie (gabinety lekarskie i zabiegowe)
- labolatoria
- apteki
- przemysł farmaceutyczny, spożywczo-przetwórczy, kosmetyczny
- hotelarstwo i gastronomia
Szczegółowy opis sposobów i metod stosowania lamp bakteriobójczych zawiera instrukcja użytkowania lamp.
Dobór ilości i mocy lamp zależy od wielu czynników, jakich jak: wysokość pomieszczenia, jego kształt, wielkośc współczynnika odbicia powierzchni (ścian) w pomieszczeniu, temperatura, wilgotnośc i stopień zapylenia powietrza, odpornośc dobnoustrojów. Wielość parametrów, które należy uwzględnić przy doborze uniemożliwia sformułowanie jednoznacznej, prostej regóły precyzyjnie określającej ilość lamp w konkretnym pomieszczeniu.
Z praktycznego punktu widzenia możemy przyjąć, że osiągniemy wystarczający stopień czystości mikrobiologicznej stosując:
– lampę 15W na pow. do 6 m2
– lampę 2x15W na pow. do 10 m2
– lampę 20W na pow. do 12 m2
– lampę 2x30W na pow. do 18 m2
W pomieszczeniu o wys. 2,5 do 3m w warunkach pokojowych.
W zależności od przeznaczenia pomieszczenia (sala chorych, gabinet lekarski, gabinet zabiegowy, sala operacyjna) lampy włączamy na 2 do 8 godz.
Aby uzyskać wyraźny efekt dezynfekcji powietrza w pomieszczeniu (np. między dwoma zabiegami) lampy włączamy na 15 do 20 minut.